postimg
Opublikowano

Jak wykonać Latte Art w domu – przewodnik dla początkujących

Latte Art Axis 1024x639

Samo przygotowywanie wyśmienitego espresso można zaliczyć do swego rodzaju sztuki, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników, odpowiedniego ich dopasowania oraz osobistego wyczucia połączonego z doświadczeniem i talentem. Jeśli natomiast lubisz kawę z mlekiem, to musiałeś natknąć się na inny rodzaj sztuki – latte art. Tym terminem określa się tworzenie najróżniejszych wzorów za pomocą mleka na powierzchni espresso. Na ogół ten rodzaj przygotowywania kawy jest kojarzony z dobrymi kawiarniami, gdzie wprawni bariści zachwycają swoją sprawnością i pomysłami pod tym względem. Ale dlaczego nie spróbować własnych sił? Jak wykonać Latte Art w domu? Zapraszamy do przewodnika dla początkujących.

Latte Art Axis 1024x639

Podstawy Latte Art

Bariści twierdzą, że istnieją dwa kluczowe składniki do przygotowania wspaniałej filiżanki latte: świeże espresso z odpowiednią ilością pianki i odpowiednio teksturowane na parze mleko.

Zwykłe mleko do kawy nie zadziała!

Powód, dla którego nie jest możliwe uzyskanie latte art przez dodanie zwykłego mleka do kawy, ma związek z fizyką. Aby zrobić „mikropiankę”, którą wlewa się do kubka z espresso, bariści zwykle dodają parę do mleka, a następnie szybko je podgrzewają. Ten proces nazywa się „denaturacją”. Powoduje on zmianę fizycznych właściwości mleka. Mleko składa się zasadniczo z cukru, tłuszczu i białek. Podczas gotowania na parze tłuszcz i cukry w mleku rozkładają się na mniejsze, prostsze cukry, które sprawiają, że mleko jest staje się słodsze.

Gdy teksturowane mleko na parze jest gotowe, następnym krokiem jest wlanie go do filiżanki espresso, co wiąże się również z pewnymi procesami. Barista nalewa mleko na parze w taki sposób, by w pierwszej kolejności spływało mleko, a kończy pianką w celu uzyskania wzoru.

Zrzut Ekranu 2021 08 16 O 22.11.05 1024x575

Błędy popełniane podczas tworzenia Latte Art

Jak wykonać Latte Art w domu i uniknąć błędów? Oprócz dodawania zwykłego mleka do zwykłej kawy, istnieje kilka innych pomyłek, które początkujący popełniają podczas malowania mlekiem na kawie.

Zbyt wolne nalewanie mleka. Powoduje to oddzielenie mleka w dzbanku, w wyniku czego do espresso wlewa się mniej napowietrzone mleko, a to bardziej napowietrzone pozostaje w dzbanku. To nie tylko utrudnia tworzenie latte art, ale także daje zbyt mało napowietrzony napój kawowy.

Podnoszenie dzbanka podczas malowania. Kiedy podnosisz dzbanek znad powierzchni espresso, mleko zanurza się w piance kawowej, zamiast spocząć na jej powierzchni, tworząc twoją dzieło.

Trzymanie dziobka dzbanka zbyt blisko powierzchni napoju. Daje to odwrotny skutek, ponieważ mleko ma tendencję do ślizgania się po powierzchni napoju, więc nie tworzy wzoru.

Teraz, znając już kluczowe aspekty nalewania spienionego mleka do espresso, możemy przystąpić do przygotowania naszej pierwszej filiżanki.

Steaming Milk 1 1024x652

Tworzenie Latte Art

Istnieją trzy podstawowe etapy tworzenia Latte Art:

1. Tworzenie idealnej pianki

2. Przygotowanie espresso

3. Nalewanie mleka.

Faza 1. Tworzenie idealnej pianki

Najpierw musisz wlać do dzbanka wystarczającą ilość zimnego mleka (o temperaturze ok. 1˚C) na jedną filiżankę. W tym celu umieść dzbanek w zamrażarce lub lodówce na około 30 minut przed użyciem. Zimny ​​dzbanek da Ci więcej czasu na gotowanie mleka na parze, co zmniejszy ryzyko poparzenia. Ten krok sprawi również, że pianka będzie sztywniejsza i łatwiejszy w obsłudze.

Następnie umieść dyszę pary na dnie dzbanka, włącz parę i powoli podnoś dyszę, aż znajdzie się blisko szczytu mleka. Nie pozwól, aby mleko się rozciągnęło ani nie utworzyło dużych bąbelków. Jest to ważne, aby uzyskać gładkie, aksamitne mleko, a nie piankę, którą zazwyczaj się wlewa, by uzyskać latte.

Pozwól mleku osiągnąć temperaturę 37˚C i umieść dyszę pary głęboko w mleku, najlepiej z boku dzbanka, tak aby można było obracać dzbanek w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Zakręć mleko lekko w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, podczas gdy dysza pary pozostaje blisko dna dzbanka.

Utrzymuj ruch, aż mleko ogrzeje się do 65˚C i 68˚C, i nie pozwól spienionym mleku osiągnąć 71˚C. Staraj się osiągnąć małe, lekkie bąbelki, zwane mikropianką, w przeciwieństwie do dużych bąbelków. Celem jest uzyskanie lekkiej pianki.

Zamknij dopływ pary i wyjmij dyszę z mleka. Wyczyść ją wilgotną szmatką. Na koniec odczekaj kilka sekund, aby mleko osiadło i miało bardziej aksamitną konsystencję, a następnie energicznie zamieszaj. Jeśli zauważysz jakiekolwiek bąbelki, uderz naczyniem w blat kilka razy, a następnie kontynuuj wirowanie przez 20-30 sekund.

Faza 2. Wyciąganie Espresso

Powinieneś zacząć robić shot espresso, gdy tylko spienisz mleko. Każde espresso powinno zawierać od 7 do 8 gramów zmielonego ziarna.

Użyj około 15 kg nacisku, aby ubić portafilter. Możesz spróbować nacisnąć wagę łazienkową, aby określić, ile siły musisz zastosować. Jednak dla większości dorosłych jest to mniej więcej tyle siły, ile możesz użyć, naciskając jedną ręką.

Aby uzyskać dodatkową świeżość, rozważ użycie profesjonalnego młynka do mielenia, ponieważ pozwala on kontrolować, jak grubo będzie mielone espresso. Następnie zaparz espresso. Idealny shot powinien zawierać odrobinę pianki.

Idealny shot jest wykonywany w ciągu 21-24 sekund. Espresso jest słodsze, gdy jest wyciągane przez około 24 sekundy.

Siła wywierana podczas ubijania fusów bezpośrednio wpływa na długość ekstrakcji. Zastosuj odpowiednią siłę, aby espresso powoli i równomiernie wydobyło się. Jeśli nie użyjesz wystarczającej siły ubijania, espresso będzie się zbyt szybko wyciskać.

Następnie możesz wlać espresso do kubka do kawy. Nie pozwól, aby shot pozostawał dłużej niż 10 sekund przed dodaniem mleka.

Latte Art Pour 1024x418

Faza 3. Nalewanie mleka i tworzenie Latte Art

Rozpocznij nalewanie lekko wyżej, aż filiżanka będzie pełna do połowy, a następnie obniż wysokość nalewania. Upewnij się, że nalewasz ze stałą prędkością.

Trzymaj filiżankę pod kątem i nalewaj równomiernie. Zbyt szybkie nalewanie spowoduje rozbicie pianki espresso, a zbyt wolne nalewanie spowoduje pozostawienie piany z mleka w dzbanku.

Rozpocznij nalewanie na tył filiżanki, przesuwając dzbanek z boku na bok delikatnym ruchem nadgarstka.

Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Koralowy Czerwony Obramowany Jazda Na Rowerze Instagram Post 1 1024x1024

Wzór liścia lub rozety

Wlewaj mleko, przesuwając dzbanek z boku na bok, aż piana pojawi się na powierzchni. Kontynuuj tym ruchem, aż pojawi się wzór.

Poruszając się na boki, powoli zacznij również przesuwać dzbanek do tyłu kubka. Gdy dojdziesz do końca kubka, szybko przesuń dzbanek wzdłuż wzoru.

Szybkie ruchy z boku na bok spowodują powstanie rozety z wieloma liśćmi, podczas gdy powolne ruchy dadzą efekt grubych liści.

Latte Serce 1024x1024

Wzór serca

Wlewaj mleko z boku na bok w jednym punkcie kubka. Kontynuuj, aż utworzysz duży krąg pianki espresso.

Kiedy kubek będzie już prawie pełny, zakończ swoje serce, wlewając mleko szybkim ruchem do przodu w linii prostej.

Zrzut Ekranu 2021 08 16 O 22.11.59 1024x574

Wzór kwiatka

Wlej mleko około 2-3 cm od krawędzi. Gdy filiżanka wypełni się do połowy, delikatnie potrząsaj dzbankiem w przód i w tył, powoli poruszając się do tyłu. Spowoduje to, że wzór kwiatu przesunie się do przodu i wypełni filiżankę

Projekt najlepiej wychodzi, gdy potrząsasz w przód i w tył nadgarstkiem, a nie ręką.

Jak wykonać Latte Art w domu? Teraz znasz już podstawy. Reszta jest kwestią praktyki i nabierania doświadczenia.