postimg
Opublikowano

Czy można pić kawę na pusty żołądek?

Czy można pić kawę na czczo?

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie, a większość z nas nie wyobraża sobie każdego poranka bez filiżanki małej czarnej. Ten przyjemny nawyk dotyczy zwłaszcza osób, które rano nie mają apetytu, spieszą się na poranną zmianę do pracy, lub po prostu się nie wyspały. Wówczas filiżanka aromatycznej, małej, czarnej ma szybko postawić na nogi i zmobilizować do działania. Powstaje zatem pytanie – czy można pić kawę na pusty żołądek? Czy jest to dobry pomysł?

Nie ma żadnych udowodnionych naukowo, negatywnych skutków picia kawy przed spożyciem pierwszego posiłku. Istnieją natomiast inne powody, dla których warto rozważyć, czy rozpoczynanie dnia od kawy, jest najlepszym wyborem.

Czy można pić kawę na pusty żołądek?

Kawa a układ trawienny

Badania udowadniają, że zawarta w małej czarnej kofeina nasila wydzielanie kwasu solnego. Jego nadmiar w żołądku, przy braku pokarmu do strawienia, drażni delikatną błonę śluzową, stymuluje cofanie się treści pokarmowej do gardła oraz nasila dolegliwości bólowe. W związku z tym wiele osób uważa, że ​​kawa podrażnia żołądek, pogarsza objawy zaburzeń jelitowych, takich jak zespół jelita drażliwego i powoduje zgagę. Inni twierdzą, że powoduje wrzody, nudności i nasila objawy refluksu żołądkowego i niestrawności.

Nie u każdego jednak pojawiają się takowe objawy. Najlepiej więc przyjąć zasadę uważnego obserwowania swojego ciała i niezmuszania go do praktykowania nawyków, które mu nie służą.

Wpływ kofeiny na hormon stresu

Lawa na pusty żołądek? Warto także pamiętać, że może ona zwiększyć poziom hormonu stresu – kortyzolu. Kortyzol jest wytwarzany przez nadnercza i pomaga regulować metabolizm, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Jednak jego podwyższony poziom może szkodzić zdrowiu.

Poziom kortyzolu osiąga szczyt po przebudzeniu, spada w ciągu dnia i ponownie osiąga szczyt we wczesnych fazach snu. Kawa faktycznie stymuluje produkcję kortyzolu. Dlatego niektórzy twierdzą, że picie jej z samego rana, kiedy poziom kortyzolu jest już wysoki, może być niebezpieczne. Po małą czarną warto więc sięgać po śniadaniu ok. godz. 10:30, gdy poziom kortyzolu ulega obniżeniu.

Kawa na pusty żołądek a poziom cukru we krwi

Z badania opublikowanego na łamach British Journal of Nutrition wynika, że picie kawy na czczo może mieć również negatywny wpływ na kontrolę poziomu cukru we krwi. Naukowcy zaobserwowali, że wypicie kawy po przebudzeniu pogorszyło tolerancję węglowodanów ze śniadania. Jest to zjawiskiem szczególnie niekorzystnym dla osób z cukrzycą i insulinoopornością. W tym samym badaniu wykazano, że takiego działania nie obserwuje się, gdy mała czarna zostaje wypita po pierwszym posiłku, dlatego warto zachować tę kolejność.

Odnajdywanie równowagi: kofeina i zdrowy rozsądek

Czy pić kawę na pusty żołądek? Odpowiedź brzmi: to zależy od ciebie i twojego organizmu. Większość ekspertów zaleca jednak zdrowy rozsądek i nieprzekraczanie bezpiecznych dawek spożywanej kofeiny, która występuje również w herbacie. Zaleca się ograniczyć spożycie kofeiny do około 400 mg dziennie, czyli ok. 4-5 filiżanek kawy oraz unikanie picia kawy przed snem.

Dbając o zdrowie, podążaj za swoimi potrzebami i delektuj się kawą, taką, jak lubisz!

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Kawa z rana