Czy lubisz kawę z mlekiem? Kilka lat temu wybór był bardzo prosty: latte, cappuccino i w zasadzie… niewiele więcej. Oczywiście bazą takich napojów było tradycyjne mleko krowie. Tymczasem w ostatnich latach pojawił się zupełnie nowy trend. Daje on konsumentom niezwykłe możliwości wyboru i okazję do urozmaicenia doznań smakowych. Coraz więcej konsumentów sięga po mleko roślinne. Skąd bierze się popularność tego trendu? Jak wyglądają obecnie upodobania klientów? I w końcu, czy to coś dla Ciebie? Jak mądrze wybrać odpowiednie mleko roślinne? Mleko roślinne idealnie pasujące do kawy? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w artykule.
Krótka historia dochodzenia do łask mleka roślinnego
W ciągu ostatniej dekady pojawiło się wiele rodzajów alternatywnych produktów mlecznych. Trend roślinny rozpoczął się wraz ze wprowadzeniem na rynek mleka sojowego w 1996 roku. Przez długi okres była to jedynie ciekawa nowość. Prawdziwym boom rozpoczął się jednak na początku 2010 roku. Wtedy prozdrowotny, roślinny trend nabrał dużego przyspieszenia. W tym okresie popularność mleka roślinnego stale rosła i ewoluowała w kierunku niespotykanych wcześniej smaków. Na początku prym wiodła soja. W latach 2013-2017 konsumenci zaczęli coraz więcej uwagi poświęcać migdałom i ryżowi. W 2018 roku królował orzech. Natomiast od 2020 roku konsumenci zwrócili swoją uwagę w kierunku roślin niszowych. Coraz więcej z nich sięga po owies. Rozwój mleka roślinnego jest wyraźnie widoczny. W supermarketach półki przeznaczane pod nabiał są coraz odważniej anektowane przez produkty roślinne. W USA ich rozwój wynosi 10%, w porównaniu z 3% stopą wzrostu segmentu tradycyjnego mleka. Szala zaczyna przechylać się w stronę mleka roślinnego!
Mleko roślinne czy napój roślinny?
W Europie, w tym w Polsce ten trend jest nieco słabszy. Chociaż również w kraju nad Wisłą widać duże zainteresowanie mlekiem roślinnym. Dlaczego zatem próżno szukać takiej nazwy na sklepowych półkach? Ponieważ mleko roślinne nie jest produktem odzwierzęcym. Oznacza to, że producencie muszą nazywać go napojem. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że wyprodukowanie mleka roślinnego jest skomplikowanym procesem. Wytworzenie takiej „roślinnej emulsji” jest znacznie bardziej skomplikowane niż zatroszczenie się o pozyskanie zwykłego mleka krowiego.
Jakie mamy motywacje, aby sięgać po mleko roślinne?
Jak zauważyliśmy na początku, sympatie skierowane na mleko roślinne są wyraźnie widoczne. Zachodzi zatem naturalne pytanie: Dlaczego? Co nami motywuje do tego, aby wybierać mleko roślinne? Warto zwrócić uwagę na cztery podstawowe elementy:
- Dbanie o zdrowie i dobrą kondycję
- Nietolerancja laktozy i alergia na tradycyjne mleko
- Poszukiwanie oryginalnego smaku
- Zrównoważone spojrzenie na hodowlę zwierząt
Dbanie o zdrowie i dobrą kondycję
Coraz szersze grono konsumentów dokonuje swoich wyborów bardzo świadomie. Każdy zakup to dla nich selekcja kalorii i wpływu kupowanego produktu na ich zdrowie fizyczne. Czy można przeanalizować walory produktu jeszcze bardziej wnikliwie? Tak. Coraz więcej klientów poszukuje bowiem produktów posiadających walory wpływające na dobre samopoczucie i dobrostan psychiczny. Niektóre substancje rozwijają funkcje poznawcze i budują odporność. Napoje roślinne należą na pewno do grupy produktów, które zawierają takie elementy. Producenci dokładają usilnych starań, aby w składzie pojawiły się minerały, witaminy, a nawet suplementy.
Nietolerancja laktozy, alergie
Te dwa czynniki stanowią naturalną barierę przed spożywaniem mleka krowiego. Wedle doniesień niemal 70% światowej populacji cierpli na jakąś formę nietolerancji laktozy. Wiele osób do poszukiwań alternatyw skłaniają też zwyczaje żywieniowe, takie jak weganizm. Taka baza klientów zapewnia firmom produkującym produkty roślinne doskonałe możliwości rozwoju.
Poszukiwanie oryginalnego smaku
Nie da się ukryć, że współczesny konsument staje się coraz bardziej wybredny. Skupia się na zdrowiu i staranie selekcjonuje swoją dietę. Wciąż jednak dla większości z nas najważniejszy jest smak. A mleko roślinne oferuje tutaj bardzo szerokie pole manewru. Smak będący niepowtarzalny i często wyjątkowo oryginalny. Niejednokrotnie mniej spotykane rośliny łączone są z popularnymi i tradycyjnymi smakami, takimi jak czekolada czy wanilia. Jednak, co ciekawe najpopularniejsze mleka są bezsmakowe – zwykłe. Dlaczego? Bo wtedy konsument ma możliwość dowolnego połączenia mleka roślinnego z ulubionym napojem czy też potrawą.
Dbanie o planetę
Jest jeszcze jeden czynnik, który rozwija trend roślinny. To koncentracja na środowisku naturalnym. To wymaga, aby produkt oparty był na zrównoważonym podejściu do hodowli zwierząt. Wyraźnie widać, że konsumenci chcą kupować marki, które w procesie produkcji uwzględniają szczególną dbałość o planetę. Odbiorcy analizują wszystkie cechy produktu. Istotny jest zarówno proces produkcyjny, jak i materiał, z jakiego wyprodukowane jest opakowanie. Produkty roślinne wytwarzane są w przeważającej większości w sposób ekologiczny. Dodatkowo opakowanie najczęściej nadaje się do recyklingu. A zatem mleko roślinne ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Zazwyczaj pakowane są też w ekologiczne kartony, a nie w plastik.
Mleko owsiane – najczęściej wybierane przez konsumentów mleko roślinne
Mleko roślinne idealnie pasujące do kawy? Obecnie najpopularniejszym mlekiem roślinnym w Polsce jest mleko owsiane. Swoją popularność zawdzięcza przyjemnemu, słodkiemu i kremowemu smakowi. Spośród wszystkich rodzajów mleka roślinnego mleko owsiane jest najbardziej porównywalne z tradycyjnym mlekiem. I o to właśnie chodzi! Podobny smak, ale roślinne pochodzenie. Wyprodukowanie mleka roślinnego to jednak dużo bardziej skomplikowany proces niż obróbka mleka tradycyjnego. Dużo informacji o zawartości produktu dają czytelne etykiety produktowe. Warto zwrócić uwagę czy producent jasno przedstawia oferowaną zawartość.
Mleko roślinne idealnie pasujące do kawy? W asortymencie sklepu Vend24 można znaleźć wyjątkowy produkt spełniający wszystkie wyszczególnione kryteria. To Tymbark Just Plants Barista. Oznaczamy go na naszych półkach jako 'napój roślinny’, ale dla konsumenta może stać się roślinnym mlekiem. Marka Tymbark od lat wiedzie prym w produkcji wysokiej jakości produktów, idealnie trafiających w gusta konsumentów. Warto zwrócić uwagę na zawartość Tymbark Just Plants barista, produkowany przez polską firmę Maspex Wadowice.
Oczywiście każdego miłośnika roślinnego trendu na pewno interesuje pytanie: w jakim kierunku będziemy dalej zmierzać? Możliwości mleka roślinnego stale się poszerzają. Być może w najbliższych latach będziemy dostrzegać nowe rośliny, które producenci uznają za ciekawe. Czy będą to konopie? Orzechy nerkowca? Czy do Polski dotrze moda na groch? A może jeszcze inne rośliny, które dziś nawet nie przychodzą nam do głowy? Czas pokaże. Tymczasem warto poeksperymentować i już dzisiaj sięgnąć po filiżankę kawy z mlekiem… roślinnym.