Kawa to napój, który towarzyszy nam w codziennym życiu, oferując nie tylko wyjątkowy aromat, ale także bogactwo historii i legend. Co ciekawe, choć większość z nas delektuje się jej smakiem, niewielu zdaje sobie sprawę z fascynujących opowieści, które kryją się za jej pochodzeniem.
Historia kawy: odkrycie w jemeńskim klasztorze Chehodet
Najbardziej rozpowszechniona historia przenosi nas do jemeńskiego klasztoru Chehodet, gdzie przypadkowe odkrycie pasterza Kaldiego zapoczątkowało kawową rewolucję. Obserwując swoje kozy, które po spożyciu dzikich jagód wykazywały niezwykłą żywotność (*grafika tytułowa), podzielił się swoim odkryciem z opatem Yahia. Dlatego ten, kierowany intuicją, zmielił nasiona, poddał je obróbce termicznej i w ten sposób stworzył pierwszy energetyzujący napar, który skutecznie odpędzał senność i regenerował siły.
Legenda o proroku Mahomecie i mistycznym napoju „qawa”
Islamska tradycja przywołuje opowieść o samym Proroku Mahomecie. W chwili słabości z pomocą przyszedł mu Archanioł Gabriel, przynosząc miksturę wysłaną bezpośrednio przez Allaha. Ten boski napój był ciemny niczym Święty Czarny Kamień z Mekki – zwany „qawa”. Cudowny eliksir nie tylko przywrócił Prorokowi siły witalne, ale też natchnął go energią do wielkich czynów.
Szejk Ali Ben Omar i odkrycie kawowca: miłość i duchowe objawienie
Inna legenda głosi o niezwykłej podróży szejka Ali Ben Omara, arabskiego mnicha podążającego śladami swojego mistrza Schadelego do miasta Mocha. Gdy jego mentor zmarł w trakcie wyprawy, pozostawiony samemu sobie Omar otrzymał boskie wskazanie od anioła, by nie zawracać z obranej ścieżki. Miasto, do którego zmierzał, było wówczas nękane przez śmiercionośną zarazę. Dzięki żarliwym modłom do Allaha mnich zdołał uleczyć wielu mieszkańców, w tym królewską córkę. Między Omarem a księżniczką rozkwitło uczucie, lecz władca nie zaakceptował tego związku i skazał mnicha na wygnanie.
W górskiej samotni, nękany głodem i pragnieniem, Omar zwrócił się o pomoc do duchowego przewodnika. Ku jego zdumieniu, w odpowiedzi pojawił się przepiękny ptak o tęczowym upierzeniu, którego melodyjny śpiew przywiódł mnicha do nieznanego drzewa. Jego gałęzie zdobiły białe kwiaty i czerwone owoce – były to krzewy kawowca. Zaintrygowany odkryciem, Omar, wykorzystując zebrane jagody, stworzył leczniczy napar. Dzielił się nim z pielgrzymami odwiedzającymi jego pustelnię. Sława cudownego napoju szybko rozprzestrzeniła się w całym królestwie. W rezultacie, skruszony władca przywrócił mnicha do łask i powitał go z należnymi honorami.
Kawa w mitologii: związek z Homerem i Heleną Trojańską
Niektórzy naukowcy wskazują na fascynujące powiązanie między kawą a enigmatycznym napojem wspomnianym przez Homera w „Odysei”. Była to gorzka mikstura, którą Helena Trojańska stosowała, aby ukoić smutki i troski gości zgromadzonych przy stole Menelaosa.
Abisynia i potęga ognia: naturalna palarnia kawy
Finałowa legenda prowadzi do Abisynii, gdzie potężny żywioł ognia, trawiąc rozległe dzikie plantacje kawowca, stworzył największą naturalną palarnię w dziejach, roztaczając charakterystyczny aromat na dziesiątki kilometrów.
Podsumowanie
Kawa, wykraczając poza funkcję napoju, stała się świadkiem i katalizatorem ludzkich historii. Przez wieki pełniła rolę mostu łączącego kultury i społeczności. Przy filiżance kawy zawiązywały się przyjaźnie i rodziły wielkie idee. Od arabskich pustyń po współczesne kafejki tworzy przestrzeń dialogu i budowania więzi. Każda filiżanka niesie echo dawnych legend, przypominając o uniwersalnej potrzebie łączenia się i wspólnego celebrowania chwil.
* Artykuł został opracowany na podstawie wpisu („Credenze e leggende sul caffè„) zamieszczonego na blogu prestiżowej włoskiej palarni kawy Boasi. Ta wielopokoleniowa firma, z pasją do kawy wpisaną w swoje dziedzictwo, wyrosła na jednego z liderów włoskiego rynku kawowego.
Zapraszamy do odkrycia wyjątkowych produktów Caffé Boasi, dostępnych w asortymencie naszego sklepu Vend24. Jako wieloletni, bezpośredni importer gwarantujemy, że otrzymasz produkt najwyższej jakości.