Kraj wulkanów i jezior, w którym znajdziesz wiele rezerwatów biosfery, miejsce zamieszkania wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt. Wydaje się, że ciężko znaleźć lepsze miejsce do uprawy wysoko gatunkowej kawy. Taka jest właśnie Nikaragua – największy kraj Ameryki Środkowej. Unikalny klimat do kawowych upraw zapewnia zarówno sąsiedztwo Oceanu Spokojnego, czy Morza Karaibskiego, jak i wulkaniczne pasma górskie przecinające kraj. Dodatkowo gorący, równikowy klimat zapewnia temperaturę przekraczającą średnio 25 stopni miesięcznie. Wszystkie te czynniki to optymalne warunki dla nikaraguańskich sadzonek kawy.
Droga ziaren – od uprawy do eksportu
Nikaragua to miejsce na ziemi, gdzie zielona kawa stanowi niezwykle cenne dobro, a jej uprawa, zbieranie i eksport stanowi podstawę utrzymania, ale też styl życia. Jak się okazuje Nikaragua jest drugim najbiedniejszym krajem półkuli zachodniej. W 2020 roku około 30 procent populacji żyło tutaj u progu ubóstwa. Nie dziwi zatem fakt, że produkcja kawy w tym egzotycznym zakątku jest rozdrobniona pomiędzy ponad 950 niewielkich gospodarstw rolnych, o rozmiarach nie przekraczających 2,5 ha (ponad 50% produkcji należy do małych gospodarstw). Eksport kawy to podstawa funkcjonowania rolnictwa. Liczby nie kłamią – ponad 20% PKB rolnictwa to ta właśnie uprawa kawy, zapewniająca mieszkańcom połowę miejsc pracy.
Jakie ma to odniesienie do jakości uprawy kawy? Większość produkcji skupiona jest na pracy rąk ludzkich. Mieszkańcy Nikaragui są często zbyt biedni, żeby stać ich było na sztuczne nawozy i dzięki temu plantacje, choć nie certyfikowane, pozostają w dużym stopniu ekologiczne. To niezwykłe atuty, na tle bardziej uprzemysłowionych krajów kawy. Do niedawna te kameralne gospodarstwa musiały podejmować działania, aby wyjść na rynek ze swoimi produktem, w postaci zielonej kawy. W tym celu zakładały stowarzyszenia i spółdzielnie, które mogły aktywnie uczestniczyć w łańcuchach dostaw i reklamować unikalny charakter zbieranej przez siebie kawy. Co ciekawe, zdecydowana większość kawy produkowanej w Nikaragui to Arabika. Dopiero od 2016 roku rozpoczęto pracę nad uprawami obejmującymi też Robustę.
Ta gałąź gospodarki jest tutaj jednak wciąż ważna, a rząd robi wszystko, żeby pomóc drobnym gospodarstwom. Dzięki temu eksport kawy sukcesywnie rośnie. W okresie 2009 – 2011 wynosił 2 568 00 worków a w okresie 2019 – 2021 już 2 782 000 worków, mimo, że ten ostatni okres obejmuje czas pandemii. Te dane pokazują, że wciąż na rynkach europejskich daje się zauważyć ekspansję coraz to nowych odmian kawy z tego kraju. Obecnie Nikaragua zajmuje 11 miejsce w światowym rankingu produkcji kawy (https://worldcoffeeresearch.org.) Wielu wytrawnych znawców zaczyna dostrzegać też różnice w mieszankach pochodzących z różnych rejonów kraju.
Unikalne cechy kawy z Nikaragui
Nas jednak interesuje naturalnie produkt finalny – świeżo wypalona kawa, w oparciu o ziarna nikaraguańskiej kawy. Czym zatem charakteryzuje się kawa z Nikaragui? Tradycyjnie, na domowych plantacjach kawa przetwarzana jest metodą przemywania. Najczęściej hodowcy robią to ręcznie, a wielu z nich suszy kawę na słońcu, na wielkich przystosowanych do tego „łóżkach”. Te elementy dodają kawie niezrównane walory. Stała jakość nikaraguańskiej kawy jest powszechnie ceniona za słodki, orzechowo- czekoladowy smak, z domieszką nuty kwiatowej. Ziarna Arabiki wyróżniają się czystą i jasną barwą smakową i niewielką kwasowością. To niezwykłe atuty szczególnie dla wysublimowanych gustów smakoszy mieszanek 100% Arabiki.
Ty też możesz poczuć niezwykły klimat kawy z Nikaragui przetworzony przez najlepszych włoskich ekspertów. Nie zwlekaj i spróbuj już dziś!