postimg
Opublikowano

Kawa z Gwatemali – od plantacji do filiżanki

Flaga Gwatemali na tle kawy

Gwatemala to państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Występowanie licznych jezior, lasu deszczowego oraz wulkanicznej gleby powoduje, że mamy tu ponad 300 mikroklimatów. Możemy wyróżnić osiem regionów, w których uprawia się kawę, a są to: Antigua, Acatenango, Atitlán, Cobán, Fraijanes, Huehuetenango, Nueva Oriente i San Marcos. Zdecydowana większość gospodarstw uprawia arabikę. Najczęściej uprawiane odmiany botaniczne to Bourbon, Typica, Maragogype i Arabigo. Obok arabiki, uprawia się tu również doskonałej jakości robustę, która rośnie na dużych wysokościach. Kawa z Gwatemali uchodzi za jedną z najlepszych na świecie.

Plantacja kawy

Tajemnica doskonałego smaku kawy z Gwatemali

Ziarna robusty poddawane są najczęściej obróbce mokrej – tzw. Washed. Sprawia ona, że kawa jest czystsza i łagodniejsza w smaku w porównaniu do kaw gatunku robusta, pochodzących z Indii, czy Wietnamu. Na to, że kawa z Gwatemali wyróżnia się najwyższą jakością, wpływa także bogata w różne minerały gleba. Żyzna ziemia oraz klimat idealny pod względem temperatury, opadów i wilgotności powietrza to jedne z podstawowych czynników zapewniających obfite plony i znakomity smak kawy.

Guatemala Coffe

Charakterystyczne nuty gwatemalskiej kawy

Do czołówki najlepszych kaw z Gwatemali należy Antigua. Rośliny, z których pozyskiwane są ziarna tej odmiany rosną w dolinie otoczonej przez trzy stożki wulkanów. W naparze przygotowanym z ziaren Antigua nuty ciemnej czekolady delikatnie łączą się z orzeźwiającymi cytrusami.

Inną świetną propozycję gwatemalskiej kawy stanowi Coban. Kawa pochodzi z północno-środkowej części kraju, gdzie częstym opadom deszczu towarzyszy duża wilgotność powietrza. Odmiana Coban posiada lekko pikantny smak uzupełniony o bukiet świeżych, egzotycznych owoców.

Na uwagę zasługuje także odmiana Huehuetenango, uprawiana na północnych, niezwykle żyznych ziemiach. Z ziaren pozyskanych z tych obszarów można zaparzyć łagodny napar o złożonym, subtelnym smaku. Na wyjątkową kompozycję składają się nuty karmelu, czekolady oraz wina z wyraźną kwaskowością.

Guatemala Antigua

Ziarno historii jak Gwatemala stała się ikoną kawy

Kawę sprowadzono do Gwatemali w drugiej połowie XVIII wieku, lecz prawdziwy rozwój upraw nastąpił w wieku XIX. Obecnie kraj ten uznajemy za jednego z największych producentów ziaren kawy – co roku na globalny rynek trafia ok. 250 000 ton kawy gwatemalskiej. Ziarna pochodzą zarówno z dużych, przemysłowych plantacji, jak i niewielkich, rodzinnych upraw. Osoby zajmujące się hodowlą kawowców to prawdziwi pasjonaci, dla których jakość ziaren ma najważniejsze znaczenie.

Zbiory kawy w Gwatemali to czas intensywnej pracy, która trwa od grudnia do kwietnia. Rolnicy korzystają z niezrównanej precyzji, zbierając owoce kawowca ręcznie. Do przetwarzania ziaren preferowana jest metoda na mokro, gdzie krystalicznie czysta woda z górskich jezior odgrywa kluczową rolę. Następnie, po wydobyciu ziaren, suszenie na słońcu nadaje im pełnię aromatu, tworząc niepowtarzalny smak gwatemalskiej kawy.

Worki z kawą ziarnistą

A teraz ciekawostka! W Gwatemali kawę pije się kilka razy dziennie, a jej intensywność może być nawet 10 razy wyższa od kaw pijanych przez Europejczyków. Odpowiednio intensywny napój z nasion kawowca podawany jest również niemowlętom i ząbkującym dzieciom w postaci słodkich biszkoptów namaczanych w kawie.

Od tropikalnych plantacji do Twojej filiżanki

Jeśli ciekawi Cię, jak smakuje kawa z Gwatemali, spróbuj naszej propozycji: Nero Nobile 100% Arabica Guatemala kawa ziarnista 250 g. To wyjątkowy blend kawy pochodzącej właśnie z Gwatemali.

Nero Nobile to włoska firma specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości kawy. Założono ją w 1975 roku i od tego czasu zdobyła reputację jako producent kaw wyjątkowej jakości. Posiada własne plantacje w Ameryce Południowej, gdzie uprawiane są najlepszej jakości ziarna, które są starannie wyselekcjonowane i przygotowane z myślą o zapewnieniu niezapomnianego doświadczenia smakowego. Firma stawia również na zrównoważony rozwój i ekologię oraz dba o środowisko naturalne, minimalizując wpływ na nie w procesie produkcji.

Nero Nobile łączy tradycję włoskiego rzemiosła kawowego z nowoczesnymi technologiami, aby dostarczać najwyższej jakości kawę do klientów z całego świata.

Podsumowując, mieszanka Nero Nobile Guatemala oferuje intensywny, zrównoważony smak z wyraźną kwasowością. Ta kawa charakteryzuje się bogatymi nutami czekolady, karmelu i delikatnymi odcieniami owoców. Jej profil smakowy jest wyjątkowo kompleksowy i przyjemny, zapewniając niezapomniane doznania podczas każdego łyku, który z pewnością przeniesie Cię na wycieczkę do Ameryki Środkowej.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Kawa z Gwatemali w filiżance