postimg
Opublikowano

Jak kawa oszczędza Twój czas w miejscu pracy?

103774177 2624510217803544 3631266323582167635 N

Spójrzmy prawdzie w oczy: wielu z nas uważa, że ​​miejsce pracy bez kawy wcale nie jest miejscem produktywnym. Dlaczego tak jest, że praktycznie nie wyobrażamy sobie pracy bez przynajmniej jednej filiżanki kawy? Czy kawa istotnie oszczędza Twój czas w miejscu pracy?

Badania z wielu krajów rozwiniętych pokazują, że ogromna ilość osób każdego dnia wypija przynajmniej jedną filiżankę kawy. Do tego należałoby doliczyć spore grono tych, którzy z kolei wypijają blisko 3 kawy dziennie. Są też i tacy, którzy przyznają, że są uzależnieni od kawy, a tylko 10% z nich chce ograniczyć kofeinę.

Skąd więc bierze się to przywiązanie do kawy? Czy faktycznie kwa w pracy działa na nas tak skutecznie, czy raczej po prostu nasze uzależnienie usprawiedliwiamy zwiększoną produktywnością?

Nie ulega wątpliwości, że spożywanie kawy ma wpływ na nasz organizm i może być ściśle wiązane z produktywnością w miejscu pracy. Tym samym można śmiało użyć stwierdzenia, iż dzięki poprawianiu koncentracji, kawa oszczędza nasz czas zwłaszcza wtedy, kiedy pracujemy. Przyjrzyjmy się zatem od strony naukowej temu, co przyczynia się do takiego stanu rzeczy.

Coffee Creativity

Sprawia, że ​​Twój mózg pozostaje czujny

Większości ludzi kawa pomaga w zwalczaniu zmęczenia i uczucia wyczerpania. Przeprowadzone badania naukowe są w stanie wyjaśnić, dlaczego tak właśnie się czujemy pod wpływem kawy. Według pisarza medycznego, Stephana Brauna, kofeina blokuje receptory adenozyny, która jest w zasadzie związkiem odpowiedzialnym za senność.

Należy przy tym pamiętać, że kawa nie wpływa na wszystkich w ten sam sposób. Należy słuchać swojego ciała i odpowiednio dozować kawę. Niektórzy mogą nie czuć żadnych efektów, dopóki nie wypiją dwóch filiżanek. Oczywistym jest to, że regularne spożywanie kawy prowadzi do tolerancji przez nasz organizm, przez co potrzebuje on silniejszych bodźców.

Inne czynniki mające wpływ na indywidualną reakcję na kawę to waga, wiek, tempo metabolizmu, a nawet jakość snu. Rozumiejąc zjawisko tolerancji na kawę, łatwiej nam pogodzić się z faktem, że jedna filiżanka może już nam nie wystarczyć.

Ponadto kawa podnosi poziom energii mózgu. Krótko mówiąc, zwiększa moc pamięci, czujność, co daje większe skupienie i lepsze funkcjonowanie poznawcze.

Personal Productivity 1024x683 1

Sprawia, że ​​Twoja kreatywność pracuje dla Ciebie

Cóż, nie wszyscy zgadzają się co do efektu pobudzającego kreatywność kawy, ponieważ czujność, jaką zapewnia, ukierunkowuje twoje myśli i sprawia, że ​​skupiasz się na jednej rzeczy. Twierdzą, że kawa sprawia, że przestajesz myśleć nieszablonowo, co jest warunkiem uzyskania kreatywnych pomysłów.

Badania przeprowadzone przez niektóre instytuty, takie jak MIT, sugerują, że kawa może pomóc poprawić kreatywność podczas pracy w pojedynkę lub w grupie. Siedzenie razem przy kawie w miejscu pracy pomaga wszystkim przebywać na tej samej płaszczyźnie, przełamując bariery zawodowe. Swobodna atmosfera, jaka się wtedy wytwarza, to idealna sytuacja, aby pozwolić na powiew kreatywności.

Sprawia, że uczysz się szybciej

Większość miejsc pracy wymaga ciągłego uczenia się, by dostosować się do zmieniającej sytuacji i by sprostać nowym wyzwaniom. Stymulanty obecne w kawie działają cudownie na mózg i sprawiają, że szybciej przyswajamy nową wiedzę, co ostatecznie ma istotny wpływ na naszą produktywność.

Badanie przeprowadzone przez PLOS One Journal wykazało, że 200 mg kofeiny motywuje mózg do szybszej identyfikacji słów i fraz. Niektórym uczestnikom tego badania podano tabletkę z kofeiną, a pozostałym tabletkę laktozy jako placebo. Ci, którzy mieli tabletkę z kofeiną, szybciej reagowali na ciąg liter, tworząc z nich nowe słowa.

Podsumowanie

Czy kawa oszczędza Twój czas w miejscu pracy? Cóż, wszystkie przeprowadzone badania sugerują, że stymulanty obecne w kawie (*zobacz naszą ofertę), zwłaszcza kofeina, pobudzają aktywność mózgu i ostatecznie pomagają w zwiększeniu produktywności. Bez wątpienia więc kawa oszczędza czas w pracy i sprawia, że jest ona bardziej energiczna zwalczając skłonność do lenistwa. Warto przy tym pamiętać o efekcie zwiększonej tolerancji oraz o unikaniu popadnięcia w uzależnienie.